Co to jest język PHP i jakie ma znaczenie w tworzeniu stron internetowych?

PHP jest to interpretowany skryptowy język programowania, który przeznaczony jest głównie do budowy stron internetowych. Interpretowany język to znaczy, że implementowany jest w formie interpretera, a nie kompilatora. Wygląda jakby tworzyło się zwykły plik tekstowy przy wykorzystaniu określonych reguł, a następnie ten plik jest wywoływany przez specjalny interpreter. PHP cechuje się tym, że jest wykonywany głównie po stronie serwera.

Ma szereg możliwości przydatnych do tworzenia stron internetowych, takich jak na przykład dynamiczne generowanie strony, modyfikowanie plików na serwerze, zmiana dostępu do danych na stronie, tworzenie plików cookies. Dobrą praktyką jest brak łączena tego języka z językiem HTML. PHP przydaje się przede wszystkim do obsługi formularzy internetowych oraz obsługę danych. Niestety jest on jednym z wolniejszych języków programowania stron internetowych, między z tego powodu, że operacje są wykonywane po stronie serwera. Czasy upływające między zapytaniem do serwera, a jego odpowiedzią są dość duże. Dodatkowo wykonanie skryptu obciąża jednostkę obliczeniową serwera. Mimo to, aplikacje pisane w języku PHP są bezpieczne, gdyż klient nie widzi kodu źródłowego.

Co roku są wydawane nowe wersje PHP co pozwala na zachowanie aktualności tego języka. Obecnie język ten najczęściej jest używany do tworzenia systemów zarządzania treścią, tak zwanych CMS jak na przykład Joomla, forów dyskusyjnych, klientów baz danych czy internetowych aplikacji pocztowych. Znane strony internetowe wykorzystujące język PHP to między innymi WordPress, Wikipedia, Facebook, WhatsApp, IBM, Tesla.

PHP używany do tworzenia stron internetowych ma stosunkowo niski próg wejścia, dość łatwo jest się nauczyć podstaw. Im bardziej zaawansowane zastosowania tym język ten staje się coraz trudniejszy do poznania. PHP mimo upływu lat jest jednym z najbardziej znanych języków programowania i jednym z częściej poszukiwanych przez pracodawców. Coraz częściej jest używany do tworzenia witryn i sklepów internetowych.

W tych przypadkach PHP znakomicie się sprawdza do wykonania formularzy logowania i rejestracji. Za część graficzną odpowiada CSS, za pola i przyciski język HTML, a za logikę działania właśnie PHP. Do budowy stron internetowych z pomocą przychodzą też frameworki, które są gotowymi ramami tych aplikacji. Takie schematy dostępne są również w PHP, który posiada frameworki takie jak Laravel, Symfony, Zend czy Slim. Najpopularniejszy z nich to Laravel, który zawiera najwięcej gotowych i przydatnych rozwiązań technicznych.